EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας από Μετάφραση (Ομηρικά έπη: Ιλιάδα), πραγματοποιήθηκε στις 9 Νοεμβρίου 2023 εκπαιδευτική επίσκεψη  στην Αθήνα για την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης της Κάρμεν Ρουγγέρη: «Ομήρου Ιλιάδα». Οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν δραματοποιημένο το περιεχόμενο του έπους και να ενισχύσουν το ενδιαφέρον τους για την Ιλιάδα. Εντυπωσιάστηκαν τόσο από τον χώρο του ChristmasTheater, όσο και από την παράσταση . H πιστή στο ομηρικό έργο απόδοση των διαλόγων, τα προσεγμένα σκηνικά, κοστούμια και τα ειδικά τεχνολογικά εφέ που χρησιμοποιήθηκαν, πρόσφεραν στους μαθητές/τριες μια ενδιαφέρουσα εμπειρία την οποία ανακαλούν και στη διδακτική πράξη. Μετά την παράσταση ευχαριστήθηκαν τη βόλτα και το φαγητό τους στο εμπορικό κέντρο ΤΗΕ ΜΑLL ΑTHENS.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την εκπαιδευτική επίσκεψη.